اولین بار در 14 اوت سال 1894 میلادی صاحب یک کارخانه کاغذ سازی آلمانی به نام گوت لوب کروم (Gottlob Krum) کاغذ بسیار نازکی را که برای نرم و لطیف شدن به گلسیرین آغشته شده بود، به عنوان اولین دستمال کاغذی به ثبت رساند. به دنبال اختراع دستمال کاغذی در آلمان، از سال 1924 شرکت آمریکایی کیمبرلی کلارک نیز دستمال کاغذی کلینکس را وارد بازار کرد که از سلولوز پنبه تولید شده بود. این محصول با استقبال چشمگیری مواجه شد. واین دستمال‌ها جایگزین یکبار مصرف برای دستمال‌های پارچه‌ای شدند.که پس از آن شرکت‌ های مختلف اروپایی و آمرکایی اقدام به تولید دستمال کاغذی کرده و این محصول کم کم به یکی از پرمصرف ‌‌ترین کالاها در سراسر جهان تبدیل شد.و پس از ورود به آسیا و کشورمان برندهای مختلفی شروع به فعالیت کردند که با گسترش مصرف آن در ایران دستمال کاغذی با نام کلینکس شناخته می‌ شد.

محصولاتنمایش همه

دستمال کاغذی یک نیاز همیشگی

امروزه دستمال کاغذی یکی از پرمصرف ‌ترین کالاهای بهداشتی سراسر جهان است که در انواع مختلف و به شکل بسیار گسترده ‌ای تولید، عرضه و مصرف می‌ گردد. طبق گزارشی که در سال 2018 منتشر شد، سرانه مصرف محصولات سلولزی در جهان 80 کیلوگرم در سال به ازای هر نفر می‌ باشد که این خود بیانگر حجم بالای مصرف دستمال کاغذی در دنیاست.

دستمال کاغذی‌ها از سبک‌ترین نوع بافت کاغذ نرم ساخته می‌شوند. که ازمهمترین خصوصیت آن میتوان به جذب‌ رطوبت و یکبار مصرف بودن آن اشاره کرد که غالباً برای استفاده روی دست .صورت .بدن.و سطوح مناسب است.
تیشو دستمال کاغذی است که از خمیر الیاف سلولزی به رنگ سفید یا رنگ های دیگر می باشد. این محصول باید کرپ شده باشد منظور از کرپ، چین خوردگی های سطح کاغذ است که هنگام تولید آن به منظور افزایش سطح تماس و در نتیجه بالا بردن میزان سرعت جذب آب ایجاد می شود، به طوری که هنگام پاک کردن دست خیس بعد از نیم ساعت حالت اولیه خود را به دست آورد و اگر دستمال بلافاصله در تماس با آب پودر شود، حتما مواد شیمیایی زیادی در آن به کار برده شده است، همچنین فاقد پرز، الیاف کلوخه شده، سوراخ، لکه و سایر اجسام خارجی باشد. معمولاً این دستمال‌ها از خمیرکاغذ{تیشو}ساخته شده، هرچند ممکن است بعداً بافت بازیافتی کارشناسی‌شده‌ای به آن اضافه شود.ممکن است این بافت کاغذی بعداً به نرم‌کننده‌ها، لوسیون‌ها و عطرها برای ایجاد حس بهترآغشته شود. پس از پایان تولید این دستمال، آن‌ها به اشکال مختلف دسته‌بندی‌شده و در جعبه یانایلون با اندازه های مختلف عرضه می‌شوند.
دستمال كاغذی به لحاظ یك بار مصرف بودن و در نتیجه رعایت بهداشت و همچنین به دلیل قیمت ارزان، طرفداران زیادی دارد.

تنوع در دستمال کاغذی

در سال ‌های اخیر انوع دیگری از دستمال کاغذی نیز تولید شده که به طور کل شامل: دستمالهای جعبه ای رولی اقتصادی تجاری با اهداف مختلف وبسته بندی های خلاقانه گوناگون تولید و به بازار عرضه شده است.که بارزترین آنها دستمال های200برگ.300برگ جعبه ای و…
دو قلو چهار قلو شش قلو دوازده قلو و حوله های رولی و…
دستمال های خانواده اقتصادی اکونومی در تعدادهای 500 برگ 1000برگ و2000برگ و …
دستمال کوکتل دستمال سفره دستمال پذیرایی دستمال هواپیمایی و… نام برد
که غالبا به صورت 2لایه یا 4 لایه بنا بر محل مصرف تولید میگردد

در این راستا كارخانه های زیادی برای تولید این محصول در سراسر كشور فعالیت دارند. اما برخی خانواده ها بدون اطلاع از ویژگی و كیفیت محصولا ت بهداشتی و دستمال كاغذی اقدام به خرید می كنند. از آن جایی که این کاغذ خاصیت بازیافتی دارد، دوست دار محیط زیست است و بسیاری از محصولاتی که از کاغذ تیشو ساخته می‌شوند، از الیاف طبیعی سلولزی هستند و چون از مواد شیمیایی تولید نمی شوند، برای محیط زیست اثرات بهتری دارند. اما مصرف این مواد در کشور ما نسبت به سایر کشورها بسیار بالاست و باید در استفاده از آن‌ها صرفه جویی کرد. در پایان این نکته را یادآور می شویم که هر چند این کاغذ ها سبک و نرم هستند و قابلیت جذب بالا و قیمت پایینی دارند، اما به هر حال مصرف بالای آن ها می‌تواند اثرات سوء روی محیط زیست داشته باشد و به آن آسیب برساند.

×